מדריך בית חכם אלחוטי – עשה זאת בעצמך – חלק ג'

שלום וברוכים הבאים לחלק ג' במדריך להקמת בית חכם אלחוטי בשיטת עשה זאת בעצמך!

אם טרם קראתם את חלק א' או את חלק ב' – מומלץ שתעשו זאת!

 

בחלק זה נדון ב:

  • מונחים כלליים בהקמת בית חכם בשיטת עשה זאת בעצמך
  • כיצד מתקינים את הבית החכם בשיטת עשה זאת בעצמך?

3d human carry a big tool in hands

אז בואו ונמשיך!

מונחים כלליים וקווים מנחים להקמת בית חכם בשיטת עשה זאת בעצמך

בואו נעבור על מספר מונחים שעליכם להבין על מנת להצליח להקים בית חכם בעצמכם:

הספק מירבי – כל מכשיר חשמלי צורך הספק מסוים של חשמל (המתבטא כמכפלה של הזרם והמתח). לכל רכיב מהרכיבים המופיעים באתר ישנו הספק מקסימלי אותו הוא יכול להעביר. כלומר – אם ישנו מתג שההספק המקסימלי שלו הוא 500 וואט, חיבור של מכשיר חשמלי הצורך 1000 וואט יגרום לשריפת הרכיבים האלקטרוניים של המתג ואף עלול לגרום לשריפה. לפיכך, יש לשים לב למגבלות הרכיב ולהספק של המכשיר החשמלי שאותו אתם רוצים לחבר.

על מנת לדעת מה ההספק אותו צורך המכשיר החשמלי שאתם מעוניינים לחבר, פשוט הסתכלו על המדבקה של המוצר וחפשו את סימן ה-W. לדוגמא:

ניתן לראות שההספק של הקומקום הזה הוא – 2000 וואט

01

 

ניתן לראות שההספק של מיישר השיער הזה הוא 43.5 וואט

02

 

וההספק של המאוורר הזה הוא 50 וואט

03

כמו כן הנה רשימה של הספקים ממוצעים של מכשירי חשמל:

Untitled-1

 

שלט בטכנולוגיית IR / אינפרא אדום – בלי להיכנס להסברים מדעיים, מדובר בשלטים שמעבירים את הפקודות דרך נורית LED קטנה בקצה. מכשירים הנשלטים ע"י שלטים אלו הם: מזגנים, טלוויזיות, ממירים, רסיברים, סטרימרים ובעיקרון כל מכשירי הטכנולוגיה הבידורית. ניתן לוודא זאת ע"י בדיקה חיצונית של השלט – במידה וישנן נוריות LED שקופות, מדובר בשלט IR. החיסרון של שלטים מסוג זה הוא טווח מוגבל וכמו כן חובה על קשר עין בין השלט למכשיר. לפיכך, אם לדוגמה תרצו לשלוט על מזגנים מהסמארטפון, תצטרכו להציב בקרבת כל מזגן בקר קטן (וזול) מסוג RM-MINI.

שלט בטכנולוגיית RF / תדר רדיו / 433Mhz / 315Mhz – בלי להיכנס להסברים מדעיים, מדובר בשלטים שמעבירים את הפקודות דרך אנטנת רדיו. שלטים הפועלים בטכנולוגיה זו הם שלטי רכב ושלטי חניה ושערים חשמליים. כמו כן, כל השלטים של הרכיבים שניתן לראות אצלנו באתר ובחלק ב' של מדריך זה מבוססים על טכנולוגיה זו. לא ניתן לוודא זאת ע"י בדיקה חיצונית של השלט – שכן אין נוריות LED שקופות ויש לבדוק במפרט של המכשיר. היתרון של שלטים מסוג זה הוא טווח ארוך לשליטה וכמו אין חובה על קשר עין בין השלט למכשיר והתדר "עובר דרך קירות". זו הסיבה שאנו ממליצים על בקר אחד בלבד מסוג RM-PRO בקומה, שכן הוא יכול לשלוט על מרבית הרכיבים אשר מפוזרים בבית כאשר הוא ממוקם בסלון.

כיצד להתקין בית חכם בשיטת עשה זאת בעצמך?

נתחיל מההתחלה ומאפיון המערכת:

  • אילו פונקציות אתם צריכים – האם אתם מעוניינים בשליטה על הדוד, הדלקת המזגן לפני שאתם מגיעים הביתה או כיבוי האור מהמיטה? החליטו קודם כל מה הכי חשוב לכם.
  • החליטו על תקציב – כמובן שכולנו היינו רוצים שכל דבר בבית יהיה חכם וקל לתפעול אך לכולנו יש גם מגבלות תקציב.. החליטו ממה אתם רוצים להתחיל בהתאם לתקציב.
  • יכולת התקנה – חלק מהרכיבים דורשים התקנה ע"י חשמלאי מוסמך, שכן יש לחבר את הרכיבים לתשתית החשמל של הבית, למשל: שליטה על דוד, פתיחת שער חשמלי עם טלפון או שליטה על תריס חשמלי. חלק מהרכיבים לא מצריכים התקנה כלל, למשל: בית מנורה חכם, שקעים חכמים ואלחוטיים, מצלמת אבטחה או שליטה על מזגנים. החליטו מה מידת ההשקעה שאתם מעוניינים לבצע.

לאחר שהחלטתם יש לבדוק את ההתאמה בין הרכיבים:

במידה ואתם מעוניינים לשלוט מהבית על מגוון הרכיבים המגיעים עם שלט רחוק אבל לא יותר מזה – תוכלו להסתפק ברכישת אותם רכיבים בלבד.

במידה ואתם מעוניינים לשלוט מכל מקום על מגוון הרכיבים המגיעים עם שלט רחוק באמצעות אפליקציה וגם לבצע תזמון מראש וכד' – תהיו חייבים להשתמש בבקר חכם מסוג RM-PRO שכן הוא היחיד ששולט על על רכיבים אלו.

במידה ואתם מעוניינים לשלוט רק על מזגנים / טלוויזיות או מכשירים הפועלים עם שלט IR – תוכלו להסתפק ברכישת בקר חכם מסוג RM-MINI אותו יש להציב כאשר יש קשר עין בינו לבין המכשירים החשמליים.

ההתקנה עצמה:

בקרים חכמי מסוג RM-PRO ו-RM-MINI ניתנים להתקנה בקלות ע"י התקנת אפליקציה בסמארטפון הנקראת e-control. לאחר מכן תוכלו להוסיף "שלטים" לתוך האפליקציה ע"י בחירת מכשיר ולחיצה על השלט המקורי שלו בסמוך לבקר על מנת שיוכל ללמוד את הקוד של השלט. את הבקר החכם מומלץ להציב בחדר מרכזי ככל האפשר, עם קליטת WI-FI טובה. מומלץ להניח אותו בסלון כך הוא יוכל לשלוט גם על המזגן ועל מערכת המולטימדיה שלרוב נמצאת בסלון.

שקעים חכמים ובתי מנורה חכמים אינם דורשים התקנה כלל – פשוט לחבר אותם בין השקע המקורי לתקע המכשיר או בין הברגת המנורה המקורית לנורה עצמה.

שאר הרכיבים דורשים חיווט ויש לבצעם בעזרת חשמלאי מוסמך. תרשים לחיבור החשמל נמצא בדף המוצר של כל אחד מהם.

 

 

בכל זאת משהו לא היה ברור? רוצים להתייעץ? מוזמנים לפנות אלינו!

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *